- Leuze KDU-M8-3A-V1-050 Connection cable Leuze KDU-M8-3A-V1-050 Connection cable
Leuze KDU-M8-3A-V1-050 Connection cable
- Brand: Leuze
- Part No.: 50130832
- Thread size: M8
- Voltage supply range: 50 V AC / 60 V DC
- Connection types: Open end
- Cable length: 5,000 mm
- Warranty: 12 Months
For International Buyers: IndustryShoppy.com
+ GST @18% = Rs. 737.50
- Description
- Specifications
- Shipping & Returns
- Reviews
The Leuze KDU-M8-3A-V1-050 Connection cable (Part No. 50130832) is a high-quality 3-pin female connector cable engineered for chemical resistance and long-term industrial use. Designed with an M8 axial connector and screw fitting made of nickel-plated diecast zinc, it ensures secure and reliable connections with a recommended torque of 0.6 Nm.Operating at 50 V AC / 60 V DC, this cable provides excellent performance in demanding applications. The 5,000 mm PVC-sheathed cable with PVC wire insulation is silicone-free and free of CFC, cadmium, and lead, making it safe and environmentally friendly. Its outer sheathing offers strong resistance to oil, gasoline, and chemicals, and is flame retardant in accordance with UL 1581 VW1 / CSA FT1.
Facebook, YouTube,
| Brand | Leuze |
| Model No. | KD U-M8-3A-V1-050 |
| Part No. | 50130832 |
| Application | Chemical resistant |
| Operating Voltage | 50 V AC / 60 V DC |
| Type of Connection | Connector |
| Thread Size | M8 |
| Connector Type | Female, Axial |
| No. of Pins | 3-pin |
| Connector LED | No |
| Locking | Screw fitting, nickel-plated diecast zinc, recommended torque 0.6 Nm, self-locking |
| Connection End | Open end |
| Number of Conductors | 3 pieces |
| Cable Length | 5,000 mm |
| Sheathing Color | Black |
| Shielded | No |
| Silicone-Free | Yes |
| Sheathing Material | PVC |
| Wire Insulation | PVC |
| Suitability for Drag Chains | No |
| Width Across Flats | 9 mm |
| Bending Radius (Flexible Laying, Min.) | 10 × cable diameter |
| Bending Radius (Stationary Laying, Min.) | 5 × cable diameter |
| Ambient Temp. Operation (Flexible Use) | -5 ~ 80 °C |
| Ambient Temp. Operation (Stationary Use) | -30 ~ 80 °C |